Bilgiler Deposu

6 Mart 2012 Salı

kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı nedir


kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı nedir, kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı ney, kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı, Kuyruklu Yıldız, Kuyruklu Yıldız Nedir, Kuyruklu Yıldızların Diğer Gök cisimlerinden farkı, kuyruklu Yıldızların Gizemli Şekilleri, Gökcisimi, Farklı Gökcisimi, Uzayın Harıkaları, Uzaydaki Bilinmeyenler,Kuyruklu yıldızların diğer gökcisimlerinden farklı ve gizemli şekillerianiden ortaya çıkıp bir süre sonra yok olmalarıonların tarih boyunca insanlar tarafından Tanrıların habercileri olarak algılanmalarına yol açmıştır.Onların ölüm ve felaket habercileri olduklarınakuraklıkselaçlık gibi büyük doğal afetlerin ve salgın hastalıkların hatta her iki dünya savaşının da o sıralarda görülen kuyruklu yıldızlardan kaynaklandığına inanılmıştır.

Milattan önce 43 yılında Sezar’ın ölümünden sonra çok parlak bir kuyruklu yıldız görüldü ve onun Roma imparatorunun göğe yükselen ruhu olduğuna inanıldı.Böylece kuyruklu yıldızlardan ünlü kişilerin ölüm haberlerini almak gibi bir boş inanç daha yerleşti.

Bilim insanları Güneş sistemimizden çok uzakta ama yine Güneş çekimine bağlı olarak bir yörüngede dönenher birinin kütlesi ve boyutu dünyamızdan çok az olan kirli kar topu şeklinde milyarlarca kuyruklu yıldız olduğuna inanıyorlar.

Bu görüşe göre başlangıçta görkemli kuyrukları olmayan bu gök cisimlerinden bazıları sistem içindeki karşılıklı çekim güçleri nedeni ile Güneş’e doğru hareket etmeye başlıyorlar.

Güneş’e yaklaştıkçadış katmanlarında donmuş halde bulunan uçucu gazlar (karbondioksitsumetan amonyumvb.) hızla buharlaşmaya başlıyor.Güneş’e yaklaştıkça cismin etrafını gaz bulutu olarak sarıyorlar.


Güneş yüzeyinde devamlı patlamalar olduğundan ve uzaya büyük hızlarla gaz bulutları fırlatıldığındancisim Güneş’e iyice yaklaştığında bunların etki alanına giriyor ve etrafındaki gaz bulutu Güneş’in tersi yöne doğru savrularak bir kuyruk görünümünü oluşturuyor.Bu nedenle kuyruklu yıldızların kuyruklarının yönleri hep Güneş yönünün ters tarafındadır.

Kuyruklu yıldızın kuyruğunun parlaklığına Güneş ışınlarınıngaz bulutu ve parçacıklardan yansımaları neden olur.Aslında büyüklüklerine bağlı olarak kuyruklu yıldızlar kuyruklarından sürekli madde kaybederler.Sonunda gök taşları haline gelen kuyruklu yıldız kalıntılarıdünya yakınından geçerken bize akan yıldız yağmurları olarak görünürler.

Eğer dünyamız bir kuyruklu yıldızın kuyruğu içinden geçerse ne olur?Bukorkulacak bir şey değildir.Çünkü kuyruklu yıldızların kuyrukları yoğun değildir ve dünyanın bu kuyruk içinden geçmesi ona hiç bir şekilde etkide bulunmaz. Nitekim Halley kuyruklu yıldızı 1910′da geldiğindeDünya onun kuyruğunun içinden geçmişti ve bunun yeryüzüne bir zararı olmamıştı.

Zamanımızda kuyruklu yıldızların normal gök cisimleri oldukları biliniyor.Bunlar çok büyük hacimli kuyruklarından dolayı korkutucu görünen aslında küçük ve hafif cisimlerdir.12. Yüzyılın ortalarından itibaren bilimin bunların yapıları ve ne olduklarını çözmeye başlamasından sonra halkın peşin hükümleri ve korkulan kaybolmaya başlamıştır…


Etiketler: Farklı Gökcisimi, Gökcisimi, Kuyruklu Yıldız, Kuyruklu Yıldız Nedir, kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı, kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı nedir, kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı ney, Kuyruklu Yıldızların Diğer Gök cisimlerinden farkı, kuyruklu Yıldızların Gizemli Şekilleri, Uzaydaki Bilinmeyenler, Uzayın Harıkaları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder